środa, 2 grudnia 2009

Alkoholizm - droga do uzależnienia


Oddałam kasetę video, którą pożyczyłam z Towarzystwa "Powrót z U". To była pierwsza część "Pułapki uzależnienia" - cyklu wykładów o alkoholizmie.

Wcześniej udało mi się zebrać całą rodzinę, żeby wspólnie obejrzeć ten wykład prof. Jerzego Mellibrudy. Wszyscy w skupieniu obejrzeliśmy pierwszy odcinek, jak się okazało, interesującego programu. Profesor mówił o chorobie alkoholowej bez demonizowania jej, w sposób rzeczowy, jak naukowiec, a jednocześnie czuło się w tym ludzkie podejście do chorej osoby. Niektóre słowa, użyte w odniesieniu do choroby uzależnienia, zaszokowały mnie. Profesor, mówiąc o niemożności powstrzymania przez alkoholika prostego gestu, jakim jest wychylenie kieliszka wódki, użył sformułowań: fascynujące zjawisko, fenomen. Mówił również o tym, że ten sam prosty ruch ręki, jest do opanowania przez alkoholika, kiedy w kieliszku znajduje się inny napój niż alkohol.
Podążając za prowadzącym, czuło się, że warto zgłębić tajemnice tego procesu, jakim jest popadanie w uzależnienie i że zrozumienie tego zjawiska może pomóc oswoić się z nim, a w dalszej kolejności, znaleźć wyjście z tej pułapki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz